PortalWiedzy

Technologia jest obecna już w każdej dziedzinie życia, również w branży medycznej. Dzięki niej można uniknąć m.in. czekania w długich kolejkach do lekarza. Możliwa do uzyskania jest np. recepta online. Wiele przydatnych informacji można znaleźć w Internetowym Koncie Pacjenta. Co warto wiedzieć o wizytach lekarskich i wystawianiu recept przez Internet?

Czym jest recepta online?

Recepta online jest formą elektronicznego zamawiania leków przez pacjenta za pośrednictwem Internetu. To rozwiązanie korzystne dla:

  • pacjentów,
  • lekarzy,
  • aptek.

Pacjent może złożyć zamówienie poprzez specjalną platformę internetową, a lekarz wystawia receptę, którą da się pobrać bądź wydrukować. Erecepta ma taką samą wartość jak ta w postaci papierowej i zostanie bez problemów zrealizowana w aptece. Jest to opcja wyjątkowo wygodna dla pacjentów, którzy unikną w wielu przypadkach wizyt u lekarza, a także dla lekarzy, którzy zrealizują cały proces w krótszym czasie. Na tym rozwiązaniu skorzystają również apteki – będą realizowały zamówienia szybciej i bardziej efektywnie. Elektroniczny system umożliwia łatwe sprawdzenie dostępności leków i przygotowanie ich do wydania.

Jak działa e-recepta?

E-recepta jest elektronicznym systemem przeznaczonym do wystawiania recept przez lekarza. Pozwala on pacjentom na otrzymanie leków bez konieczności osobistego odwiedzania placówki medycznej. Pierwszy krok to znalezienie lekarza posiadającego upoważnienie do wystawiania recept elektronicznych. Następnie należy skontaktować się z nim poprzez platformę internetową bądź aplikację. W ten sposób można wprowadzić dane pacjenta i informacje dotyczące problemu zdrowotnego. Lekarz ma prawo do zadania dodatkowych pytań i zlecenia dalszych badań, a także wystawienia e-zwolnienia. Jeśli nie ma przeciwwskazań do wystawienia recepty, lekarz robi to, a pacjent może ją pobrać lub wydrukować. Recepta ta może zostać zrealizowana w dowolnej aptece. Jest ważna przez 30 dni od daty wystawienia, a w przypadku antybiotyków – 7 dni.

W jaki sposób uzyskać receptę online?

Szybka recepta online może zostać wystawiona przez lekarza specjalistę, lekarza rodzinnego oraz lekarza przyjmującego w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Niektórzy medycy wykorzystują w tym celu własne platformy, a inni korzystają z tych oferowanych przez swoje przychodnie lub szpitale. Pierwszy krok do złożenia zamówienia na e-receptę to podanie swoich danych osobowych i opisanie problemu. Niekiedy lekarz zadaje dodatkowe pytania i zleca badania. Po skończonej konsultacji wystawia receptę. Taka konsultacja ma przebieg podobny do tradycyjnej wizyty lekarskiej w gabinecie. Choć recepty online mogą być realizowane w dowolnej aptece, warto pamiętać, że niektóre leki (np. psychotropowe czy refundowane wyłącznie na receptę) nie mogą zostać zamówione na receptę online.

Co można znaleźć w Internetowym Koncie Pacjenta?

Internetowe Konto Pacjenta pozwala pacjentom na znalezienie w łatwy sposób swoich danych medycznych oraz na kontakt z lekarzem. Pacjenci mają dostęp do dokumentów, w tym do historii choroby, wyników badań czy zaleceń lekarskich, a także do realizowanych przez Internet usług – konsultacji medycznych i recept online. To wygodna opcja dla pacjenta, który znajdzie wszystkie informacje w jednym miejscu, może je łatwiej kontrolować i podejmować świadome decyzje. Umożliwia zachowanie porządku, szczególnie w przypadku podejmowania leczenia u kilku lekarzy w tym samym czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Menu